Two ants of length 1 cm and 1.2 cm crawl in opposite directions with average speeds of 2 and 3 mm per second respectively. how many seconds will they take to cross each other?

two ants of length 1 cm and 1.2 cm crawl in opposite directions with average speeds of 2 and 3 mm per second respectively. how many seconds will they take to cross each other?

The time it takes for the two ants to cross each other can be calculated using the formula: time = distance / relative velocity, where distance is the sum of their lengths and relative velocity is the difference between their speeds.

First ant length = 1cm = 10mm

Second ant length = 1.2cm = 12mm

Speed of 1st ant = 2mm / s

Speed of 2st= 3mm / s

Time taken by 2 ants to cross each other

= Sum of lengths of ants relative speed of ants

= 10 + 12/2 + 3 = 22/5

= 4.4 seconds